The MDI Boys Cross Country Team won the Northern Maine Class B Cross Country Championship on Saturday, October 23 at Belfast's Troy Howard Middle School. The Top 5 Teams advance to the State Championships next Saturday in Belfast.

Here are the Team and Individual Results as well as photos from the race

Team Results

  1. MDI - 81
  2. John Bapst - 91
  3. Caribou - 91
  4. Cony - 106
  5. Hermon - 122
  6. Erskine - 172
  7. Nokomis - 182
  8. Old Town - 189
  9. Ellsworth - 195
  10. Presque Isle - 208
  11. Belfast - 238
  12. Winslow - 288
Boys 5k Run CC Class B

  1 Connor Daigle             SR Medomak Valley H      15:53.52
  2 Sam York                  JR Mount Desert          16:45.61    1
  3 Jacob Pelletier           SR Cony High School      16:51.82    2
  4 Michael Cyr               SR Caribou High School   16:54.83    3
  5 Ian Meserve               SR Hermon High School    17:12.24    4
  6 George Ferland            JR Caribou High School   17:20.83    5
  7 Ephraim Willey            JR Caribou High School   17:22.67    6
  8 Brayden Castonguay        JR Presque Isle          17:30.95    7
  9 Griffin Merrill           FR John Bapst            17:37.42    8
 10 Ethan Roach               SO John Bapst            17:42.71    9
 11 Lucas Gagnon              JR John Bapst            17:44.29   10
 12 Jason Wickett             SR Hermon High School    17:49.50   11
 13 Spencer Gordon            JR Old Town              17:56.59   12
 14 Spencer Rose              SR Mount Desert          17:58.25   13
 15 Westley Dyer              SR Belfast               18:04.76   14
 16 Will Robbins              JR Belfast               18:07.46   15
 17 Nick Choate               JR Erskine Academy       18:10.68   16
 18 Andrew Turlo              JR Waterville            18:11.07
 19 Noah Morris               SO Medomak Valley H      18:13.15
 20 Tucker James              SR Mount Desert          18:19.16   17
 21 Sam Coffin                JR Cony High School      18:22.26   18
 22 Liam McKernan             SO Mount Desert          18:23.92   19
 23 Sam Goldey                SO Cony High School      18:28.04   20
 24 Aiden Searway             SR Hermon High School    18:32.34   21
 25 Zephyr Lani-Caputo        JR Erskine Academy       18:33.29   22
 26 Gavin Coffin              SR John Bapst            18:33.70   23
 27 Drew Adams                JR Nokomis               18:37.64   24
 28 Kaden McIntyre            SR Erskine Academy       18:37.95   25
 29 Matthew Cormier           SO Ellsworth             18:40.78   26
 30 Ben Bateman               JR Hermon High School    18:41.92   27
 31 Philip Alyokhin           SR Old Town              18:44.01   28
 32 Eli Jakubisn              FR Nokomis               18:44.97   29
 33 James Mooney              SO Cony High School      18:47.19   30
 34 Callahan Bryer            SR Mount Desert          18:47.83   31
 35 Zackery Frost             JR Caribou High School   18:50.03   32
 36 Aedyn Hughes              FR Ellsworth             18:50.70   33
 37 Sam Craighead             JR Mount Desert          18:52.53   34
 38 Andrew Doughty            JR Nokomis               18:53.56   35
 39 Brandon Mastrianno        SO Cony High School      19:05.80   36
 40 Braden Rioux              SO Winslow High School   19:10.83   37
 41 Jaron Leach               SR Presque Isle          19:10.96   38
 42 Jay Haney                 SO Mount Desert          19:11.35   39
 43 Connor May                JR Old Town              19:14.01   40
 44 Gilman Taylor             SO John Bapst            19:22.96   41
 45 Drew Pierson              JR Ellsworth             19:26.38   42
 46 Ezra Leach                SR Presque Isle          19:26.50   43
 47 Tate Carter               SR Ellsworth             19:35.36   44
 48 James Cherrier            JR Caribou High School   19:37.17   45
 49 Dominick Gould            SR Nokomis               19:37.76   46
 50 Jonathan Ouellette        FR John Bapst            19:44.05   47
 51 Aleksander Carsley        SO Nokomis               19:48.41   48
 52 Matthew Dos Santos        SO Cony High School      19:53.93   49
 53 Alex DeWitt               SR Ellsworth             19:57.78   50
 54 Christopher Roy           SR Nokomis               19:58.56   51
 55 Wyatt Byther              JR Old Town              20:00.49   52
 56 Talon Loftus              SO Winslow High School   20:16.37   53
 57 Clayton Allen             SR Erskine Academy       20:24.42   54
 58 Wynn Pooler               FR Erskine Academy       20:31.87   55
 59 Evan Watt                 SR Winslow High School   20:35.26   56
 60 Trey Goodwin              SR Lawrence              20:36.01
 61 Griffin Murray            JR Old Town              20:38.03   57
 62 Caleb Green               SO Presque Isle          20:39.35   58
 63 Dakota Clark              SR Hermon High School    20:49.94   59
 64 Aedan Bourgoine           SO Caribou High School   20:49.98   60
 65 Justice Marable           FR Erskine Academy       20:53.50   61
 66 Joshua Keiser             JR Presque Isle          20:55.84   62
 67 Tyler Pelletier           SO Cony High School      20:56.38   63
 68 Cole Clark                FR Belfast               20:58.44   64
 69 Aiden Currie              SR Foxcroft Academy      21:06.47
 70 Rowan Tate                SO Ellsworth             21:08.30   65
 71 Ryan Yang                 SR Winslow High School   21:13.08   66
 72 Hunter Flagg              SR Nokomis               21:22.68   67
 73 Atticus Blue              FR Medomak Valley H      21:23.96
 74 Logan Grubb               SR Medomak Valley H      21:24.87
 75 Alec Rolfe                JR Belfast               21:27.44   68
 76 Owen Cote                 JR John Bapst            21:28.95   69
 77 Jacob Violette            FR Caribou High School   21:31.55   70
 78 Dominick Harriman         JR Hermon High School    21:47.63   71
 79 Felix Markosian           FR Ellsworth             21:48.85   72
 80 Gunnar Berling-Haugh      JR Foxcroft Academy      22:02.27
 81 Zachary Peirce            SO Foxcroft Academy      22:16.25
 82 Ryder Chandler            FR Presque Isle          22:17.39   73
 83 Jack Kingsbury            SO Foxcroft Academy      22:31.77
 84 William Francis           FR Old Town              22:51.30   74
 85 Tyler Noyes               JR Hermon High School    22:58.16   75
 86 Justin Rogers             SO Winslow High School   23:13.18   76
 87 Zachary Armstrong         SR Belfast               23:15.27   77
 88 Alexander LeClair         FR Presque Isle          23:21.02   78
 89 Giacomo Smith             FR Erskine Academy       23:33.99   79
 90 George Taylor             FR Waterville            24:13.77
 91 Aiden Warme               SR Winslow High School   24:20.99   80
 92 Ryan Bowley               SR Lawrence              25:51.98
 93 Ryan Eldridge             FR Belfast               26:39.78   81
 -- Savya Acharya             FR Waterville                 DNF

Here are photos from the race

Class B Northern Maine Cross Country Championships October 23, 2021

The 2021 Class B Northern Maine Cross Country Championships were held on Saturday, October 23rd in Belfast