At a virtual press conference today, the Maine Association of Basketball Coaches (MABC) announced the AA/A/B North and South, and C/D North and South player selections along with the All-State Foul-Shooters, All-State Academic teams, and the Mr. and Miss Maine Basketball semi-finalists. Congratulations to All!

Chosen as semifinalists for Mr. Maine Basketball were

  • Sawyer Deprey - Caribou
  • Parker Desjardins - Forest Hills
  • Kobe Gilbert - Piscataquis
  • Dylan Griffin - Thornton Academy
  • Wyatt Hathaway - Leavitt
  • Dylan Huff - Brewer
  • Payton Jones - Thornton Academy
  • Cash McClure - Maranacook
  • Matt Parent - Messalonskee
  • Andrew Szwez - Bangor

Chosen as Miss Maine semifinalists were

  • Emily Archibald - Kennebunk
  • Glory Blethen - Boothbay Region
  • Camille Clement - Greely
  • Cassidy Dumont - Oxford Hills
  • Peyton Grant - Dexter
  • Amanda Kabantu - Portland
  • Adele Nadeau - Gorham
  • Gemima Motema - Portland
  • Sophia McVicar - Calais
  • Mollie Obar - Greely

The Girls Academic All-State Team includes

  • Libby Fleming - Bangor
  • Kylie Brown - Boothbay Region
  • Alison Gerety - Cape Elizabeth
  • Jillian Lizotte - Cheverus
  • Julia Reny - Cony
  • Rylee Easton - Deer Isle - Stonington
  • Natalie Hodgins - MCI
  • Brooke Martin - Messalonskee
  • Abby Flanagan - Monmouth Academy
  • Kayla Conley - Scarborough
  • Addy Hale - Traip Academy
  • Jennifer Ferry Winslow

The Boys Academic All-State Team includes

  • Andrew Szwez - Bangor
  • Kyle Douin - Cony
  • Brett Kusnierz - Dexter
  • Parker Desjardins - Forest Hills
  • Elias Thomas - Freeport
  • Grant Nadeau - Gorham
  • Jackson Theriault - Marshwood
  • Matt Parent - Messalonskee
  • Brantley Kane - Narraguagus
  • Ryan Crockett - Old Orchard Beach
  • Zakary Mills - Penquis Valley
  • Gavyn Leighton - Wells

Girls Foul Shooters

  • Peyton Grant - Dexter
  • Adele Nadeau - Gorham
  • Maya Cooney - Nokomis
  • Faith Sjoberg - Presque Isle
  • Jaycie Christopher - Skowhegan

Boys Foul Shooters

  • Will Harriman - Biddeford
  • Grant Nadeau - Gorham
  • Aidan Sullivan - Marshwood
  • Jason Desisto - Orono

The All-Star teams were selected based upon ballot returns in a statewide high school basketball coaches' vote conducted by the MABC in January and February

McDonald's All Star Team Include

Girls AA/A/B North

  • Libby Fleming - Bangor
  • Jillian Lizotte- Cheverus
  • Julia Reny - Cony
  • Megan Deans -Hampden Academy
  • Sarah Poli - Lawrence
  • Emily Strachan -Lewiston
  • Hannah Richards -Old Town
  • Cassidy Dumont -Oxford Hills
  • Amanda Kabantu -Portland
  • Gemima Motema -Portland
  • Kali Thompson- Waterville
  • Bodhi Littlefield -Winslow

Girls C/D North

  • Sophia McVicar Calais
  • Maci Beals  Central Aroostook
  • Libby Grass Central Aroostook
  • Rylee Eaton Deer Isle-Stonington
  • Kaylee Morey Deer Isle-Stonington
  • Peyton Grant Dexter
  • Anna Strout Narraguagus
  • Emily St. Cyr Penobscot Valley
  • Makenzie Alley Searsport
  • Kacy Daggett Southern Aroostook
  • Annalys Robinson Stearns
  • Emily Curtis Woodland

Boys AA/A/B North

  • Andrew Szwez Bangor
  • Jason Barlett Belfast
  • Dylan Huff  Brewer
  • Kyle Goodrich Brewer
  • Jeremy Fraser Camden Hills
  • Sawyer Deprey Caribou
  • Dylan Morrison Cheverus
  • Nolan Sanborn Cheverus
  • Zach Nickerson Lawrence
  • Matt Parent Messalonskee
  • Cam Kingsbury Oceanside
  • Cecil Grant  Washington Academy

Boys C/D North

  • Myles Brown Deer Isle-Stonington
  • Coleman Brown Deer Isle-Stonington
  • Brett Kusnierz Dexter
  • Robbie Dorman Dexter
  • Parker Ponte Dexter
  • Austin Carver Easton
  • Kadin Barnes Fort Fairfield
  • Michael Moon George Stevens Academy
  • Alvin Beal  Jonesport Beals
  • Kobe Gilbert Piscataquis
  • Tyrone Davis Schenck
  • Isaiah Morales Van Buren